Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 10 Adımda Başarılı Bir DJ Olmanın Sırları

Status
    Hunter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Administrator
    Meslek
    Grafiker
    Burç
    Aslan
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

star 10 Adımda Başarılı Bir DJ Olmanın Sırları

Beat eşleşmesi yapmak kolay bir iş mi?

Bir festivalde nasıl çalabilirim?
    Bu işten gerçekten para kazanabilir miyim?
    İngiltere'nin yetenekli DJ'leri işin sırrını anlatıyor!

2017 yılında eyleme geçen #NormalNotNovelty, Red Bull Londra Stüdyoları'nda her ay kadın prodüktörler, DJ'ler ve ses mühendisleri ile gerçekleştirilen bir atölye serisi. Bu atölyeler ekipman kullanımından, ilk "booking"inizi almaya kadar birçok aşamada yol gösterici oluyor.

Hemen aşağıda geçmiş #NormalNotNovelty atölyelerinden birkaç madde sıraladık. DJ olma hayali kuranlar buraya!

1. Başlamak bitirmenin yarısıdır.

"Ben bu işe oldukça geç başladım ve bu yüzden treni kaçırdığımı düşündüm. Teknik anlamda çok iyi olmadığımı düşündüğüm zamanlar hala oluyor. Ama sonra fark ediyorum ki ben yalnızca birkaç yıldır bu işi yapıyorum. Hayranı olduğum DJ'ler 15 - 20 yıldır sektördeler, ben bu açıdan hala bebek sayılırım. Bu işin çok zor olduğunu ve artık geç kaldığınızı söyleyen o iç sesi dinlemeyin!" - Jamz Supernova

2. Ekipman seçimi önemli

"Controller kullanmak yerine ucuz da olsa deck ve mikserden oluşan bir setup kurmak daha yararlı. Klasik CDJ ve plakçalarlar belki controller'dan daha az fonksiyona sahip ama beat uyumu nasıl yapılırı öğrenmenin bundan daha doğru bir yolu olamaz." - Anz

3. Mix'lerinizi mutlaka dinleyin

"Mix'lerinizi her zaman kaydedin, sadece kendi kendinize evde pratik yapıyorsanız bile. Onları dinlemek hatalarınızı görmenizi sağlar ve onları düzeltmeniz için size yol gösterir. 'Nerede hata yaptım?' 'İpin ucu nerede kaçtı?' Mümkün olduğunca uzun süre raydan çıkmadan ilerleyebilmek sizi geliştirir. Beat eşleştirmeye çalışıyorsanız şarkıdaki "clap"lere dikkat edin, size yolu gösterecekler." - Madam X

4. Ayık kalmaya özen gösterin

"İlk kez sahneye çıkacak olmak heyecan verici olabilir. Arkadaşlarınızla öncesinde bir şeyler içmek çekici gelebilir. Ama işinize profesyonel yaklaşmak hepsinden daha önemli. Eğer ayık olursanız, ekipmanlarınızı daha düzgün kurabilirsiniz ve bu sahnede daha rahat olmanızı sağlar." - Barely Legal

Çaldığınız şeyin nereden geldiğini bilmek çok önemli, örneğin grime'ın UK Garage, dancehall ve jungle köklerinden beslendiğini bilmek gibi.

5. Yaptığınız işe hakim olun

"Bazen ilerlemek için geriye bakmak gerekir. Eğer bir DJ olarak parlamak istiyorsanız, tek bir türe bağlı kalmayın ve açık fikirli olun. Çaldığınız şeyin nereden geldiğini bilmek çok önemli, örneğin grime'ın UK Garage, dancehall ve jungle köklerinden beslendiğini bilmek gibi. Dubstep nasıl ve ne şekilde bu Brostep kabusuna dönüştü? Bunların hepsi sizin temelinizi kuvvetlendirecektir." - Madam X

6. Mümkün olduğu kadar sık çalın
    "DJ yarışmaları adınızı duyurmak için en iyi yollardan biri. Birçok insan ne yaptığınız ve ne becerebildiğinizi görmek için size kulak verir. Herkes bir yerden başlar, boş salonlara çalmaktan çekinmeyin. Ne kadar çok çalarsanız ve pratik yaparsanız, o kadar ilerlersiniz." - Mollie Collins

7. Adımlarınızı yavaş atın
    "Eğer warm up için sahnedeyseniz, ortamı ısıtmaya bakın ve çok fazla yükselmeyin. Nerede çaldığınıza, kimlerin sahne aldığına bakın ve setinizi bunlara göre ayarlayın. Biraz 'isim yaptıktan' sonra bu benim bir saatim ve kendi tarzımı yansıtacağım sahneye diyebilirsiniz, ama eğer bu işte yeniyseniz bir sonraki DJ için ortamı hazırladığınızı unutmayın." - Barely Legal

8. Sosyal medya en iyi dostunuz
    "Sosyal medya hesaplarınızı güncel ve canlı tutun. Tüm hesaplarınızı aynı isimle açmaya ve aynı dili kullanmaya özen gösterin. Bu sayede size ulaşmak kolay olur. Ayrıca ne paylaştığınıza dikkat edin, negatif şeyler paylaşmayın, herkes farklı bir fikre sahip olabilir. Sosyal medyayı fanlarınızla iletişim kurmak için de kullanabilirsiniz, onlara sık sık cevap verin. Bu her zaman iyi bir geri dönüş almanızı sağlar." - Mollie Collins

İnsanların sizi festivallerine ya da kulüplerine çağırma sebebi, zevkinize güvenmeleri, bunu sakın unutmayın. Siz de kendinize inanın.Anz

9. Değerinizi bilin
    "Alacağınız ücret için çok talepkar olmayın, ama düşük bir ücret kabul ederek cebinizden de vermeyin. Ödenen rakamlar üst düzey DJ'ler için bile yer yer çok dalgalanabiliyor." - Coco Cole

10. Kendiniz olun
    "Her zaman sizin için değerli olan ve gerçekten sevdiğiniz müzikleri çalın. İnsanların sizi festivallerine ya da kulüplerine çağırma sebebi, zevkinize güvenmeleri, bunu sakın unutmayın. Siz de kendinize inanın. Eğlenceli parçalar da çalsanız, darmadağın eden kroşeler de vursanız, eğer siz mutluysanız bu çevrenizdekilere de yayılacaktır." - Anz

Eklenen Resimler Eklenen Resimler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)